Kada je vreme da konačno stisnemo dugme Pause i odemo na zasluženi odmor?
Uskoro počinje sezona odmora, kao i sve čari (ali i muke) planiranja odmora i uskađivanja ostalih obaveza sa njim.
Posle više od dve godine kolektivne traume, raznih ograničenja i mera, nesigurnosti posla i velikog opterećenja i stresa, odmor nam je više nego ikada potreban. S druge strane, realnost je da odlazak na odmor nije uvek lako planirati i realizovati. Više puta sam čula od svojih klijenata na seansama – “Nisam uzela pravi odmor više od godinu dana i nisam sigurna kada ću ga moći uzeti”, “I ove godine idem na more s lap topom i poslovnim telefonom. Vi sada sigurno mislite da je ovo ludost”.
O ne! Ja zapravo mislim “Potpuno Vas razumem, i sama to nekad pomislim!”. Većina nas nekada zaboravi da stisne dugme PAUSE i da izdvoji neko vreme za opuštanje uma i tela.
Kad god se na seansama dotaknemo poteškoća da se odmor uvrsti u klijentove ambicije, potrebe i raspored obaveza, setim se i ispričam im basnu o guski i zlatnim jajima koju je Stephen Covey opisao u svojoj knjizi Sedam navika uspešnih ljudi. Priča ide ovako.
Bio jednom jedan siromašni seljak, koji je jednog dana u gnezdu svoje omiljene guske našao zlatno jaje. Nije mogao da poveruje da je toliko srećan, a još je više bio iznanađen kada je to počelo da se dešava svakog dana. Ali sve što je bio bogatiji, bio je nestrpljiviji i nije želeo da čeka jaja iz dana u dan. Odlučio je da ubije gusku i da dobije sva jaja odjedanput. Kada je razrezao gusku, u njoj nije bilo ničega. Nije više bilo zlatnih jaja, niti načina da ih dobije. Seljak je uništio gusku koja mu je donosila zlatna jaja.
Iz ove basne možemo izvući veoma važne pouke. Zlatna jaja su naša postignuća i rezultati, a guska smo mi jer mi donosimo zlatna jaja, odnosno rezultate. Klijenti vrlo brzo shvate pouku ove basne, a to je da ako žele da budu efektivni i produktivni u svom poslu, da postižu sjajne rezultate (zlatna jaja), važno je da brinu o sebi i osluškuju svoje potrebe.
Mi to ponekad zaboravimo – da je briga o sebi uključena u formulu uspešnosti i efektivnosti u poslu. A upravo odmor je deo brige o sebi.
Zašto je važno redovno ići na odmor i zašto to ne praktikuju svi?
U mnogim kompanijama zaposleni se ustručavaju da koriste godišnji odmor jer im se to ne čini kao odlika dobrog radnika.
Kada svoje klijente upitam koji je razlog odlaganja odlaska na odmor, najčešće mi kažu da se boje da će previše zaostati
na poslu ako toliko dugo budu van kancelarije. Da li se prepoznajete u tome? Ja priznajem da da, posebno kada sam bila na samom početku karijere.
Pored toga, danas je postalo trend da se mnogo radi, da smo umorni i zatrpani poslom. Jedna od kompanija koja neguje taj pristup je i
Tesla, čiji se direktor Ilon Mask hvali kako radi 120 sati nedeljno. Problem u tome je što kada šef ne koristi odmor i mnogo radi, to utiče na zaposlene jer onda oni smatraju da ni oni ne smeju koristiti odmor i da to nije poželjno.
U Netflixu kažu da veruju u pametniji rad, a ne duži
Međutim, to nikako nije slučaj u najvećoj streaming kompaniji na svetu Netflix. Osnivač i izvršni direktor ove kompanije Vilmot Rid Hejstings, sproveo je u delo ideju “Sloboda i odgovornost”, a to znači da zaposleni u firmi imaju nadprosečne plate i mogu sami da biraju kada će otići na odmor i koliko dugo. Ako vas je zabrinulo da li oni to zloupotrebljavaju, praksa pokazuje upravo suprotno. Kada zaposleni imaju odrešene ruke što se tiče odmora, kao što je slučaj u Netflixu, oni uzimaju manje odmora nego inače. Kao u čuvenom eksperimentu sa čokoladicama i bombonama, kad je ispitanicima ograničen izbor na maksimum tri slatkiša, oni uzimaju više slatkiša nego kada imaju odrešene ruke da uzmu koliko žele.
Kad smo kod neograničenog odmora, koliko je idealno da traje odmor?
Istraživanja su pokazala da je idealno vreme za odmor osam dana, jer to omogućava vašem telu i umu da se naviknu da budu na odmoru negde tamo, da odvojite potrebno vreme da se opustite i filtrirate preostale negativne tenzije koje možda imate iz svakodnevnog života. Mada, ako mene pitate, preferiram dve nedelje odmora jer mi to pomaže da se istinski opustim i napunim baterije.
Sve ima svoje dobre i loše strane, pa isto važi i za kraće i duže odmore. Duži odmori mogu dati više vremena za opuštanje, dok nam kraći odmori pomažu da se malo osvežimo a istovremeno nas manje destabilizuju i brže nas vrate rutini.
Bio odmor kratak ili dug, može biti veoma koristan za vas ako imate dobar plan koji zadovoljava vaše trenutno potrebe.
A zašto je nekima potrebno malo/nimalo odmora, a nekima ni dva meseca ne bi bilo dovoljno?
Nije lako dati jedinstven odgovor na ovo pitanje, ali čini mi se da bitnu ulogu u tome ima trenutna poslovna situacija – šta je to što napuštamo i čemu se vraćamo i kako gledamo na svoj posao. Ako nismo zadovoljni poslom, očekivano je da nećemo želeti da se vratimo, a i ako ga previše volimo i postavljamo (pre)visoka očekivanja, povratak isto može da bude frustrirajuće iskustvo. I na kraju tu je i faktor – da li na odmor gledamo kao na način da se povežemo sa sobom ili da pobegnemo od sebe.
Takođe, čini mi se da od odmora očekujemo da se očistimo od stresa koji sakupljamo godinu dana i da su ta očekivanja najveći neprijatelj da se istinski odmorimo. Kao ono kada teramo sebe da se uspavamo jer sutra rano ustajemo, a to nas zapravo ometa u tome da se opustimo i zaspimo.
Kao veliki zaljubljenik u svoj posao i radoholičar, moram priznati da i sama nekad upadnem u “mašinu”, hajde samo još ovo da završim pa ću na odmor, pa hajde još ovo, i ovo…I kada je dosta? Kada je vreme za dugme Pause?
Iz svog iskustva sam naučila da su rad i odmor različite strane istog novčića i da jedno bez drugog ne idu. Kao što isključim lap top kada se pregreje jer ceo dan radim na njemu, kao što napunim gorivo u svom automobilu jer bez toga ne može da vozi u nedogled, kao što govorim drugima da je važno da odmore, ako zaista želim da budem fokusirana na posao i produktivna u onome što radim, važno je da naučim kad je vreme da stanem, odmorim i onda nastavim dalje. Nakon odmora primećujem da brže odradim zadatke, manje mi deluju naporno, imam kreativnije ideje i kvalitet mog rada je veći nego pre odmora.
Dakle, kada smo produktivniji, srećniji smo, a kada smo srećniji, bolji smo radnik.
Za kraj bih citirala Banksy-a: “Ukoliko se umoriš nauči da se odmoriš, ne da odustaneš”.
Autor: Aleksandra Stanojević, psihoterapeut pod supervizijom
Deo teksta objavljen u Nedeljniku